Стратегія інтегрованого управління кордонами – реалізовано більше половини запланованих на рік завдань

7 Квітня 2021 без коментарів

Як повідомляє сайт Державної прикордонної служби України, 6 квітня відбулося засідання міжвідомчої робочої групи з питань координації інтегрованого управління кордонами під головуванням Віце-прем’єр-міністра з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольги Стефанішиної.

У засіданні, крім суб’єктів інтегрованого управління кордонами, взяли участь представники європейських інституцій – FRONTEX, EUAM,  представництва ЄС в Україні, групи підтримки України Європейської Комісії, Міжнародної організації з міграції, Міжнародного центру з розвитку міграційної політики (ICMPD), Громадської організації «Європа без бар’єрів».

Показники реалізації Стратегії інтегрованого управління кордонами мають особливо важливе значення для підготовки звіту щодо виконання умов безвізового режиму з ЄС – зазначила Віце-прем’єр-міністр Ольга Стефанішина.

Серед реалізованих завдань учасники міжвідомчої робочої групи назвали:

  • схвалення постанов щодо функціонування авторизованих економічних операторів та застосування митних декларацій;
  • затвердження інструкції з організації взаємного обміну інформацією про повітряну обстановку між Збройними Силами, Держприкордонслужбою та Нацгвардією;
  • удосконалення злагодженості дій учасників інтегрованого управління кордонами завдяки 85 проведеним заходам спільної підготовки, у т.ч. через участь у міжнародних навчаннях «Сі Бріз», «Ріверайн» та «Рапід Трайдент»;
  • проведення ряду заходів для модернізації Держприкордонслужби та посилення охорони кордону:
  • проведення спільного аналізу загроз прикордонній безпеці з прикордонними відомствами суміжних та партнерських держав, а також з Європейським агентством FRONTEX та інші заходи.

Голова Державної прикордонної служби Сергій Дейнеко зауважив, що завдяки спільній роботі виконано завдання, які були визначені рішенням Ради Національної безпеки і оборони та дорученням Прем’єр-міністра України. Так, розпорядженням Уряду 24 лютого цього року Стратегію інтегрованого управління кодонами було приведено у відповідність до Стратегії національної безпеки України. Тож Сергій Дейнеко запропонував учасникам зустрічі розглянути звіт про стан виконання плану заходів та активізувати його виконання у 2021 році.

Учасники засідання обговорили результати з імплементації Стратегії ІУК зокрема, що незважаючи на обмеження, пов’язані з пандемією, протягом минулого року досягнуто позитивних значень за 51 індикатором Плану заходів на 2020-2022 роки щодо реалізації Стратегії інтегрованого управління кордонами на період до 2025 року. Ще 28 індикаторів  – на стадії виконання. Згідно з Планом Україна мала реалізувати у 2020 році 46 завдань та досягнути 79 індикаторів. Крім того, затверджено Інструкцію з організації взаємного обміну інформацією про повітряну обстановку між Збройними Силами, Держприкордонслужбою та Нацгвардією; розпорядженням Уряду створено делегацію щодо участі у переговорах з Сполученими Штатами Америки про співробітництво у використанні інформації про пасажирів. Разом з тим триває підготовка проєктів законів України щодо врегулювання використання повітряного простору безпілотними літальними апаратами; криміналізації незаконного переміщення товарів; використання попередніх даних реєстрації особи.

Загалом для модернізації прикордонного відомства України та посилення охорони кордону закуплено безпілотні авіаційні комплекси та комплекси виявлення та протидії безпілотним літальним апаратам; тривають заходи зі створення принципово нової «інтелектуальної» технічної системи охорони державного кордону. Забезпечено реалізацію плану заходів щодо інженерно-технічного облаштування кордону.

Для досягнення ключової мети ІУК, збереження відкритого кордону для законного транскордонного співробітництва та для осіб, які подорожують робоча група в черговий раз розглянула питання щодо формування європейської інфраструктури прикордонного та митного контролів. З огляду на це, Віце-прем’єр-міністр звернула увагу учасників міжвідомчої робочої групи на необхідність активізації зусиль з розбудови та модернізації пунктів пропуску через державний кордон для поглиблення інтеграції України з ЄС. У цьому контексті важливою є реалізація Плану заходів з облаштування пріоритетних пунктів пропуску на 2021-2023 роки та розвиток спільного прикордонно-митного контролю з нашими європейськими партнерами.

Ефективний контроль у прикордонних пунктах пропуску має важливе значення для зростання експорту української продукції. Сьогодні Євросоюз є одним з наших основних торговельних партнерів, відтак розбудова дієвої митної інфраструктури на кордоні з ЄС є ключовим елементом зшивання України з Об’єднаною Європою – сказала Віце-прем’єр-міністр.

Учасники зустрічі також обговорили рекомендації європейських експертів щодо основних аспектів управління кордонами в Україні та реалізації спільного проєкту «Підтримка ЄС у зміцненні інтегрованого управління кордонами в України».

Із завершенням засідання Віце-прем’єр-міністр Ольга Стефанішина  висловила слова вдячності європейським партнерам за всебічну підтримку розвитку прикордонного менеджменту в Україні та визначила завдання суб’єктам ІУК.