Центр аналізу регіональних ризиків провів закриту експертну дискусію «Україна-Угорщина: позитивний порядок денний»

18 Лютого 2021 без коментарів

17 лютого 2021 в Ужгороді (готель «Old Continent») відбулась закрита експертна дискусія «Україна-Угорщина: позитивний порядок денний», організована та проведена Центром аналізу регіональних ризиків.

Участь у дискусії взяли експерти та науковці Закарпаття (представники Національного інституту стратегічних досліджень, Ужгородського національного університету, Українсько-угорського навчально-наукового інституту, Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ), представники дипломатичних кіл (Представник МЗС України в м. Ужгород та Консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгород).

На фоні ускладнених відносин України з Угорщиною та спричиненого цим напруження є необхідність проаналізувати напрями вирішення проблем у двосторонніх відносинах, які задані після зустрічі міністрів закордонних справ Угорщини та України, а також оцінити можливості конструктивної співпраці по формулюванню і реалізації позитивного порядку денного. Все ще існує недовіра і напружені стосунки, але альтернативи досягнення ваєморозуміння не існує, і це треба розуміти і пам’ятати, що Угорщина потрібна Україні не тільки тому що вона наш сусід, але й як надійний друг і партнер для вирішення питань в НАТО і ЄС. В цій ситуації, важливим є кожна можливість обміну думками на шляху до порозуміння та взаємоповаги.

У цьому контексті важливо брати до уваги актуальний міжнародний та європейський контекст двосторонніх українсько-угорських відносин та їх вплив на внутрішньополітичну ситуацію в обох країнах. Українсько-угорські відносини детерміновані оновленням особи Президента та зовнішньополітичних пріоритетів США, феноменом коронакризи, пристосуванням ЄС до наслідків  Brexit. Не менш суттєвим чинником у цьому контексті є і вплив Росії.

«Російська політика на українському, американському та європейському напрямках продовжує генерувати відповідні впливи та прояви на міждержавних та транскордонних відносинах двох держав у Центрі Європи». – зазначила Світлана Мітряєва.

Експертами було розглянуто стратегічні пріоритети України та Угорщини, а також їх «червоних ліній». Виокремлені «точки синергії», на яких можливою є активізація спільної діяльності в інтересах обох країн. Передусім, йдеться про кооперацію для досягнення цілей соціально-економічного розвитку Закарпаття – українсько-угорські транскордонні проєкти, спільне управління кордонами та оптимізація роботи пунктів пропуску через державний кордон, збереження об’єктів історико-культурної спадщини, забезпечення розвитку інфраструктури та транспортного сполучення, освітні ініціативи, а також співробітництво в сфері фармацевтики (з огляду на актуальні епідемічні виклики).

В українсько-угорських відносинах наявний простір для подолання суперечностей і довгострокового співробітництва. В разі якщо Будапешт та Київ не зможуть грамотно розпорядитись цим простором, обидві країни будуть виконувати роль «другої скрипки» – не створювати тренди, а слідувати їм, перетворюючись із суб’єктів на об’єкти геополітики.

Як підкреслив Анатолій Головка «посилення суперечностей та конфліктної риторики не тільки призведе до погіршення двосторонніх відносин, але й здійснюватиме негативний вплив на міжнародний імідж країн, соціальну та економічну сфери, транскордонне співробітництво і т. д.».

Учасниками запланована розробка спільного аналітичного матеріалу за результатами закритої дискусії, який міститиме рекомендацій ну частину та алгоритм дій для покращення двосторонніх відносин України та Угорщини.

 

Прес-центр