«Кордон та його впливи на соціально-економічний розвиток»: команда ЦАРР спільно з УжНУ та SFPA організували дискусію щодо управління кордонами

10 Листопада 2022 без коментарів

Минуло більше року від початку участі команди ЦАРР в реалізації проєкту «Безпечний та інклюзивний кордон між Словаччиною та Україною» («Safe and Inclusive Border between Slovakia and Ukraine» – SIBSU). Поступово наближаємось до його завершення і в умовах коли більша частина шляху подолана підбили проміжні підсумки у рамках дискусії «Кордон та його впливи на соціально-економічний розвиток», яка відбулася 9 листопада 2022 року в залі Вченої ради Ужгородського національного університету. Модераторами дискусії були директор Центру аналізу регіональних ризиків, заслужена діячка науки і техніки України Світлана Мітряєва та проректорка з науково-педагогічної роботи, доктор політичних наук, професор Мирослава Лендьел.

Реалізація міжнародного проєкту такого рівня стало складним заданням для команди ЦАРР, а продовження його реалізації в умовах повномасштабної війни – справжнім викликом. Як зауважила  Світлана Мітряєва: «Вважаю, що незважаючи на всі виклики і труднощі, ми достойно виконали нашу частину проєкту, який на сьогодні є вже майже завершений. Було проведено низку дуже важливих заходів як на території Словаччини, так і на території України. Також хочу висловити вдячність нашим словацьким партнерам, які незважаючи на дуже велику напругу прийняли рішення про продовження проєкту».

Протягом 2021-2022 років в рамках проекту SIBSU створено ряд посібників присвячених актуальним темам пов’язаним із управлінням кордоном (кінологія, протидія торгівлі людьми та незаконним трансфертам коштів через кордон, впровадження сучасних технологій в рамках митного контролю та ін.), проведено тематичні семінари, тренінги, курси вивчення словацької та української мови на території Словацької Республіки за участі співробітників Державної прикордонної служби України, Державної митної служби України та їх словацьких колег, а також заплановано навчальні візити до Норвегії, проведення курсів кризового реагування.

Позицію директора ЦАРР поділяє і Мирослава Лендьел «Ми дуже плідно працювали у лютому – це була робота пов’язана і з практиками, і експертами, і науковцями. І надзвичайно цінно, що після 24 лютого було прийято рішеннями трьома командами партнерів з України, Словаччини та Норвегії – без сумніву проєкт буде трансформованим, але продовженим. Фактично зараз він уже приходить до своєї фінішної прямої і ми вже можемо говорити про чимало його результатів».

Заступник директора Центру аналізу регіональних ризиків Анатолій Головка презентуючи основні здобутки SIBSU зазначив, що згаданий міжнародний проєкт реалізується широким колом учасників – Бюро прикордонної поліції та поліції у справах іноземців Президії поліцейського корпусу МВС Словаччини, Митним директоратом Словаччини, словацькою Асоціацією зовнішньої політики у партнерстві з Державними прикордонною та митною службою України, УжНУ, Пряшівським університетом та Центром аналізу регіональних ризиків за підтримки «Apenhet» (Норвегія) з метою обміну сучасним передовим досвідом та підвищення рівня професійної підготовки персоналу силових структур, який залучений до виконання службових обов’язків на Українсько-Словацькій ділянці кордону.

До дискусії долучились і учасники ознайомчих візитів та стажувань в Словаччині, представники Державної прикордонної служби України –  начальниця групи міжнародного співробітництва Чопського прикордонного загону Наталія Хоружа; керівниця прес-служби Чопського прикордонного загону Олена Трачук, які виразили вдячність за можливість долучитись до спільної реалізації проєкту. Також на заході була присутньою начальниця юридичного управління Закарпатської митниці, професор Лілія Дорофеєва, яка підкреслила важливість таких міжнародних проєктів як з точки зору навчання персоналу так і для вдосконалення системи митного контролю.

Словацькі партнери проекту SIBSU (яких зокрема представляли співробітники прикордонних та митних відомств Словаччини – Директор прикордонної поліції Ладислав Хабречек, а також Начальник відділу комунікації Митної адміністрації Словацької Республіки Яна Нимрихтерова) виразили готовність продовжувати співпрацю і в подальшому, підтримувати Україну на її шляху до перемоги, успішної євроінтеграції та повоєнного відновлення.  Старший науковий співробітник Словацької асоціації зовнішньої політики, радник Прем’єр-міністра Словацької Республіки доктор політичних наук, професор Александр Дулеба повідомив, що проєкт SIBSU – це тільки початок, наявний широкий спектр можливостей для подальшої співпраці як в сфері управління кордонами так і в питаннях транскордонного співробітництва, розвитку університетської освіти і т. д.

Зі свого боку Центр аналізу регіональних ризиків продовжуватиме свою роботу не тільки над успішним завершенням проєкту SIBSU, але й над подальшими ініціативами орієнтованими на зміцнення стійкості України в сучасних складних умовах, розвитком добросусідства та транскордонних контактів із країнами ЄС, сприяння інтеграції України в євроатлантичний цивілізаційний простір.