Кремлівський спрут пропаганди. Кейс “Україна”

24 Травня 2022 без коментарів

Минуло майже три місяці з початку повномасштабного вторгнення російських військ на територію України. Наразі невідомо як довго триватиме визвольна війна українців проти агресора, втім, вже зараз можна зробити висновок – плани Москви поступово зазнають краху.

Наразі, для політичного керівництва РФ важливо досягнути хоча б якогось результату, передусім в частині закріплення на окупованих півдні та південному-сході України. Стратегічний задум Кремля в першу чергу полягає в критичній необхідності виправдання власних дій перед світовою спільнотою. Реалізацію такого задуму Москва традиційно проводитиме через власні та підконтрольні ЗМІ, зокрема, використовуючи інфлюєнсерів, відданих ідеям російського шовінізму.

Анексія частини території України може бути представлено як «перемогу», яку Кремль зуміє продати російському населенню і виправдати колосальні військові втрати, санкційний тиск та міжнародну ізоляцію. З такою метою, пропагандистська машина Кремля готує і масово розповсюджує вигідні тезиси, які в широкому сенсі ґрунтуються на реальних/вигаданих/перекручених історичних фактах, вирваних з контексту. Основна риса Кремлівської пропаганди – маніпуляція емоціями, розрахована на сегмент населення, який спочатку «відчуває», а вже потім, можливо, «розмірковує».

На тлі цього стають зрозумілими організаційні заходи щодо підготовки і реалізації прес-туру в окремі регіони тимчасово окупованої Херсонщини, Донеччини та Запоріжжя для російських та іноземних ЗМІ.

Потенційними цілями даного прес-туру доречно вважати:

  • демонстрацію окупантами хибних доказів та фейків з метою перенесення своєї провини за обстріли цивільних об’єктів на ЗСУ.
  • симуляцію соціально значимих заходів (як-от роздача гуманітарної допомоги) на час приїзду журналістів задля демонстрації «гуманності» окупантів, порядності місцевих колабораціоністів та лояльності місцевого населення.
  • спробу сприяти поступовому «звиканню» міжнародної спільноти до нового «status quo».
  • отримання «свідчень» від попередньо підготовлених «місцевих мешканців», які штучно завозяться в регіони, заплановані для відвідування

Зараз російські федеральні ЗМІ здійснюють ґрунтовну підготовку інформаційного підґрунтя для легалізації майбутньої анексії. У цьому контексті цілком передбачуваними виглядають потенційні спроби російських пропагандистів використовувати підготовлені наративи щодо “історичної приналежності цих територій Росії” та “про незаконне рішення більшовиків щодо їх включення в склад України”  з головною метою – демонстрації широкому загалу штучно створеної масової підтримки власних дій на території України.

Водночас, населення країн близького сусідства України (як-от Польща, Словаччина та ін.), які постійно «тримають руку на пульсі» російсько-української війни не стануть основними об’єктами цього  маніпулятивного впливу. Для країн, які  підтримують Україну зброєю та боєприпасами, надають гуманітарну допомогу та розміщують біженців, необхідність солідарності з Україною не потребує доведення. Проте зазначені фактори зовсім не виводять європейську продемократично орієнтовану спільноту з-під удару Кремлівської пропаганди. Навпаки, всі сили РФ наразі зосереджені та перенаправлені саме на зазначену цільову авдиторію: ми чітко відслідковуємо переміщення вектору впливу від «нейтральних та тих, хто вагається» до «критично незгодних із сформованою антиросійською позицією».

Тут також доречно констатувати, що сюжети в рамках проросійського прес-туру орієнтовані, зокрема і на внутрішнього споживача в Російській Федерації. Такі матеріали готуються з єдиною метою – пояснити широким верствам російського населення «реальні» причини підвищення цін, тотального економічного бойкоту, присвоєння невідворотного клейма «рашизму». Всі вище перераховані обмеження несуть в собі сакральний зміст для кожного одурманеного росіянина, які зовнішній тиск, пропущений задля полегшеного сприйняття крізь призму пропаганди, сприймають як власну ношу «ображеного росіянина, якого хоче знищити НАТО».

Завдання кожного громадянина, який вважає себе освіченою людиною – уникати оточення зомбованих невігласів, тим більше в Мережі. Героїзм сучасного активного користувача – в недопущенні розповсюдження брехливого впливу куплених Росією інфлюєнсерів.

Сьогодні кожен із нас може стати несвідомою жертвою Спрута Кремлівської пропаганди, який намагається сіяти зерна сумніву глибоко у наших серцях, вдало підмінюючи логіку на емоції, намагаючись отруїти сформовані переконання та зруйнувати усталені цінності.

Дбайте про власну інформаційну гігієну та допомагайте тим, хто лише стає на шлях активного споживання інформації!

Команда ЦАРР