Російська «Sputnik V» як фактор впливу на хворобливу Європу. Панацея чи скринька Пандори?

11 Березня 2021 без коментарів

2020-й став роком нових викликів та випробувань. Світова пандемія COVID-19, з одного боку, нанесла безпрецедентний удар по всім сферам суспільного життя (починаючи з системи охорони здоров’я завершуючи показниками соціально-економічного розвитку), а з іншого, стала драйвером змін нашої звичної діяльності. Міжнародна спільнота зустріла 2021-ий із надіями на прогресивність фармацевтичної галузі – новини про початок вакцинації стали тим “ковтком свіжого повітря”, якого так не вистачало в період пандемії.

Проте згодом стало зрозуміло – вакцини всім не вистачить. Ковід вносить свої корективи у розподіл ресурсів: постійний брак препаратів, кисневих систем, ШВЛ-ів… І виявляється, що той, хто має ці ресурси, стає гегемоном їх розподілу. Але мало бути одним з перших – треба стати єдиним. Саме таку мету і переслідує Москва. В умовах коронакризи, коли світові лідери, оминаючи гострі кути та забуваючи старі образи, концентрують усі сили на боротьбі із “незримим ворогом”, Росія намагається експлуатувати образ “країни-рятівника”, не відмовляючись при цьому від своїх імперських амбіцій.

З ЧОГО ВСЕ ПОЧАЛОСЬ?

Пройшовши лише два етапи клінічних досліджень, в серпні 2020 року в РФ була зареєстрована вакцина “Sputnik V”. Не варто і говорити, що це суперечить загальноприйнятим протоколам проведення випробувань. Сумніви щодо використання російської вакцини зростали: бажаючих домовлятись про її купівлю, а тим більше купувати, було не так і багато. Керівництво РФ, розуміючи це, розпочинає активну рекламну компанію, направлену, насамперед, на країни ЄС. Використовуючи мережу підконтрольних ЗМІ та аккаунтів у соцмережах, Кремль розповсюджує інформацію про ненадійність “західних” вакцин (“Pfizer”, “Moderna”), водночас підкреслюючи переваги власної, чомусь приховуючи конкретику щодо результатів ІІІ-го етапу випробувань, зокрема її складу, методів та організації виробництва, тощо. В кращих традиціях московської пропаганди, основна увага приділяється всім складнощам процесу виготовлення та використання, кожен летальний випадок висвітлюється як черговий абсолютний доказ неефективності “західних” вакцин.

РОЗВИТОК

Першою країною в ЄС, яка з лютого 2021 року почала вакцинацію населення російською вакциною, стала Угорщина – в рамках прискореної процедури, минаючи процедуру ухвалення європейським регулятором. Рекламі російської вакцини в Угорщині активно сприяли прем’єр-міністр Угорщини Віктор Орбан та міністр закордонних справ та зовнішньої торгівлі Петер Сійярто. Сіли за круглий стіл, домовились, розписали план – в лютому очікують 600000 доз, в березні – 1 млн. доз та 400000 доз у квітні. Але Росія вносить свої корективи у розподіл ресурсів та надсилає в Будапешт 6,66% від попередньої домовленості. А де ж решта?

На “авторитетні” обіцянки Кремля згодилась і Словаччина, очікуючи протягом березня-червня 2021 року поставки у 2 млн. доз. Коли препарат надійде до лікарень і в якій кількості, не відомо. Прикро одне, що досвідчений прем’єр-міністр Словаччини Ігор Матович, фактично жертвуючи власним політичним авторитетом та спокоєм соратників, потрапив під дію московських маніпуляцій. Депутати коаліційних партій  одразу відреагували, пригрозивши покинути коаліцію та назвавши дії  чинного (поки що) прем’єр-міністра “…небезпечними, такими, що підривають європейські цінності та збільшують політичний вплив РФ на Словаччину…”. Відреагувала і  Президент Словаччини Зузана Чапутова, висловивши своє цілковите незадоволення таким псевдо дипломатичним успіхом: “…Я не буду сприяти масовому використанню вакцин, які не пройшли процедуру реєстрації в ЄС”. Міністр закордонних справ і європейських питань Словаччини Іван Корчок назвав “Sputnik V” “геополітичною зброєю і методом ведення гібридної війни проти ЄС”, наголосивши що “використання російської вакцини ставить під сумнів політичні процеси в ЄС”, і закликав словацьких політиків до “усвідомлення задекларованого зовнішньополітиного вектору країни”.

Наступною країною ЄС, яка планує здійснити поставки російської вакцини, є Чехія. У лютому президент Чехії Мілош Земан заявив про проведення перемовин з РФ щодо поставок до Чехії російської вакцини та досягнення попередньої згоди на це з боку президента РФ В.Путіна. Дозвільна процедура, за прикладом Угорщини, відбудеться на державному рівні, в стислі строки, минаючи ухвалення європейським регулятором.

А ЩО ДАЛІ?

Проведений експертний аналіз окреслює головну мету поширення “Sputnik V” в країнах ЄС: (1) формування такого необхідного Росії “гуманітарного образу” на міжнародній арені, як не дивно – з відсутністю реальних можливостей надання допомоги; (2) поширення недостовірної інформації про високу ефективність російської вакцини,  з метою її реклами та просування на ринку. Тут зазначимо, що значні зусилля РФ уникнути стандартних процедур реєстрації вакцин свідчать, що справжня мета РФ полягає не в наданні допомоги, а для власних пропагандистських цілей. В разі реєстрації російської вакцини на рівні Європейського агентства з лікарських засобів (EMA) на загальних підставах Росія втратить ряд можливостей щодо впливу на країни ЄС.

 

Російська Федерація, використовуючи звичні для себе методи ведення дипломатичних інтриг, значно ПЕРЕБІЛЬШУЄ свої реальні можливості та НЕ ВОЛОДІЄ фактично необхідною виробничою базою для виготовлення необхідної кількості “Sputnik V”.

 

Міністр промисловості і торгівлі РФ Д.Мантуров так і заявив, що “…Росія здатна виготовити 30 млн доз вакцини протягом першої половини 2021 року. А замовлень від більш ніж 50-ти країн надійшло вже на 1,5 млрд доз…”. Ставайте в чергу.

І головне, минаючи міжнародні процедури реєстрації вакцини, РФ переслідує стратегічну мету – становлення прямого діалогу з окремими політичними силами, створюючи передумови нівелювання загально європейських правових норм. Європа стала сильною, коли об’єдналась. Невже ціною отримання ліків стане зворотній процес?

 

Анатолій ГОЛОВКА