Закарпатців, які проживають в Словаччині закликають на переписі зголоситись до української національності
До 31 березня 2021 в Словацькій республіці здійснюється перепис населення. Так, як в минулому, і сьогодні він на період найближчих десять років буде головним показником не лише для культурно-суспільного життя українців в Словаччині.
Є більш як необхідним, щоб в переписі населення як найбільше жителів Словаччини, і з кола тих, які тут переселилися з України, зголосилось до української національності. Не тільки для збереження тисячолітніх українських традицій в Словаччині, для збереження української мови, письма і ідентичності, але і для майбуття.
Щоб реально відобразити кількість українців, що проживають на території Словаччини, є більш як необхідним, щоб всі ми включилися до перепису (і не тільки з приводу того, що це законний обов’язок – загрожує штраф в розмірі від 50 до 250 Євро).
Обов’язок взяти участь в переписі населення мають всі особи, що є громадянами Словаччини, або мають на території один з дозволів на проживання (тимчасове, довготривале, постійне…). Це стосується також всіх громадян України, які в Словаччині працюють, навчаються, розвивають свій власний бізнес, тощо. Важливо, щоб ми не забували, якого ми роду і гордо зголосилися до української нацменшини, коли в анкету перепису будемо писати національність свою і своїх дітей. Для всіх нас це є дуже важливим!
За числом мешканців, які будуть мати наведену українську національність, буде в майбутньому виділятися також фінансова підтримка для діяльності тих організацій, які репрезентують Українців в Словаччині.
Не менш важливим є і те, що в залежності від кількості Українців проживаючих в Словаччині, може наш спільний голос стати більш вагомим в питаннях захисту наших прав а також і Україна може стати ще більш важливим партнером для Словаччини і для Євросоюзу.
До перепису населення можна залучитися на сайті: https://www.scitanie.sk/
Процедура взагалі не складна, забере у Вас 15 хвилин часу, але визначить наші спільні можливості в Словаччині на найближчі 10 років.
Перепишімся як повноправні жителі Словацької республіки для кращого майбуття всіх
Українців в Словаччині.
Закликають товариства українців Словаччини.
Цього року вперше в історії перепис населення у Словаччині відбувається повністю електронно, словаки формуляр заповнюють самі. Форму за дітей віком до 18 років заповнюють батьки чи їхні повноважні представники.
Як повідомляє Статистичне відомство Словацької республіки, перепис населення стосується кожного громадянина, який має в Словаччині постійне, тимчасове, чи так зване толероване перебування, яке стосується, зокрема, малолітніх осіб, яких знайшли на словацьких теренах, чи малолітніх, які були нелегально працевлаштовані у Словаччині.
Вперше до формуляру про перепис населення внесене запитання про «другу національність». На думку міністра культури Словаччини Наталії Міланової, важливо, що в питанні стосовно національності була врахована думка фахівців.
«Статистичне відомство залишає при переписі можливість (наголошую, «можливість», а не обов’язок) вказати і другу національність, якщо так люди відчувають», – зазначила Наталія Міланова.
Також підтримала нововведення про «другу національність» при переписі населення повноважний представник ромів в уряді Словаччини Андреа Бучкова. Зокрема, вона наголосила на тому, що «кожен має право вільно вирішувати про свою національність і я рада, що ми живемо в країні, яка нам це дозволяє, і що державі залежить на розвитку і правах національних меншин».
До внесення запитання щодо «другої національності» критично поставилась низка словацьких політиків і державних діячів. Зокрема, президентка Словаччини Зузана Чапутова вважає це запитання невчасним і що перед його внесенням до формуляру потрібно було спочатку почути думку фахівців.
«Цей суперечливий крок виходить далеко за межі теми, яка стосується передусім національних меншин», – наголосила Зузана Чапутова.
За даними останнього перепису населення Словаччини, який відбувся 10 років тому, у 2011 році, найбільшою національною меншиною була угорська, на другому місці – ромська, третю сходинку зайняли чехи, за ними – русини (історична назва українців, яка вживається й сьогодні на Закарпатті).
Перепис населення у Словаччині триватиме від 15 лютого до 31 березня 2021 року.
Останні коментарі