Реакція експерта Словацької асоціації зовнішньої політики (SFPA) Александра Дулеби на придбання російської вакцини «Sputnik V»
Експерт, аналітик Словацької асоціації зовнішньої політики (SFPA) Александр Дулеба (Alexander Duleba) в ході інтерв’ю журналісту словацького видання «Aktuality Nahlas» відреагував на придбання прем’єр-міністром СР Ігорем Матовічем російської вакцини «Sputnik V»:
Я погоджуюся з міністром закордонних та європейських справ СР Іваном Корчоком, що така урочиста зустріч російської вакцини в аеропорту та проведення прес-конференції прем’єр-міністром та міністром охорони здоровя СР повинна була відбуватися і при прибутті інших вакцин, але цього не відбувалось. Я не розумію для чого був потрібний цей театр, я вважаю це неадекватними діями. І.Матовіч створив образ голови уряду, який приймає такі рішення, які знищують свій же уряд і його дії матимуть не тільки зовнішньополітичні наслідки а й внутрішньополітичні.
Чому РФ не подала цю вакцину на реєстрацію Європейським агентством з лікарських засобів?
Я вважаю через те, що не має достатньої кількості випробувань. Перші дози вакцини (3-5 тисяч доз вакцин), що були доставлені у лютому до Угорщини, спочатку випробовувались на добровольцях для того, щоб результати цих випробовувань були включені до документації, яка необхідна для ухвалення російської вакцини Європейським агентством з лікарських засобів. Росіська Федерація ухвалила цю вакцину в серпні 2020 року після проведення випробовування на 76 особах і цього всього було достатньо для початку вакцинації. Парадоксальним є те, що в РФ вакциновано на даний час близько 4 млн осіб, що для країни виробника вакцини з такою кількістю населення є досить мало, особливо якщо порівнювати з такими країнами як Їзраїль, Великобританія і навіть Словаччина має вищий рівень вакцинації ніж РФ. У РФ обмежені потужності виробництва цієї вакцини. Цікавим є те, що згідно із опитуванням проведеним авторитетним російським агентством «Левада-Центр» менше третини населення РФ бажають вакцинуватися російським «Sputnik V», тобто багато людей не довіряють цій вакцині.
Окремі особи стверджують, що РФ не хоче реєструвати вакцину для того, щоб порушити єдність ЄС чи так це?
Я згоден з цим. Мета російської зовнішньої політики – підрив функціональності європейських інституцій та довіри до них, а також в цілому до ЄС. Росіяни сприймають ЄС як організацію, яка втручається до їх сфер впливу, яка представила Україні, Молдові, Грузії Угоду про асоціацію з ЄС. РФ здійснює пропаганду та веде гібридну війну проти ЄС мінімум з 2014 року і цю вакцину також використовують для своїх зовнішньополітичних цілей. Враховуючи те, що РФ немає достатніх потужностей для виробництва необхідної кількості вакцини для своїх громадян і вона продає її іншим країнам, можна зробити висновок, що вона шкодить своїм громадянам, саме для того щоб потрапити на ринок ЄС та шкодити ЄС.
Як презентують в російських ЗМІ цю подію?
В російських ЗМІ пишаються цією подією, а також публікується інформація, що СР (39 країна) вже зареєструвала вакцину «Sputnik V», що є неправдою.
На якій основі проходили ці переговори “даш за даш” або як?
… Я не обізнаний деталями переговорів і навіть міністр закордонних та європейських справ СР Іван Корчок, який відповідає за зовнішню політику нічого не знав. Тобто можна зробити висновок, що у нас творить зовнішню політику хто завгодно, зокрема міністр охорони здоровя СР.
“Чи змінить ця подія відносини РФ з СР?”
На мою особисту думку – суттєво не змінить.
Публікація інтерв’ю здійснюється з дозволу експерта
Останні коментарі