Україна та НАТО ближче, ніж здається

18 Травня 2022 без коментарів

Актуальна військово-політична ситуація не сприяє розмовам про швидке отримання Україною членства в НАТО. Водночас, в інтернет-мережі (включно серед частини експертів), можна знайти численні коментарі, що Україна, де-факто, вже стала союзником НАТО, хоча й знаходиться за межами блоку. Для підтримки правдивості даної позиції можна навести низку аргументів:

Зброя

В Україну постачають озброєння країн НАТО, включно – найсучасніші зразки. У цьому контексті важливо згадати про «Ленд Ліз» від США, за зразком американської допомоги для СРСР в боротьбі проти Гітлерівської Німеччини (що в сучасних умовах дуже символічно). Європейські члени альянсу наслідують приклад США. Якщо спочатку в рамках зовнішньої військової допомоги йшлося про протитанкові ракетні комплекси та гранатомети (Javelin, NLAW, Matador), переноснi зенітно-ракетні комплекси (Stinger, Starstreak) то в подальшому рівень та масштаби допомоги Києву значно зросли: системи протиповітряної оборони (зокрема комплекси C-300, передані Україні Словаччиною), артилерія (особливий резонанс зробили американські M777), реактивні системи залпового вогню (Американські M142 HIMARS, RM-70 від Чехії та ін.), а також САУ, танки, бронетранспортери і т. д. Водночас слід розуміти, що значна частина поставок закордонного озброєння, його якісні та кількісні характеристики, залишаються засекреченими, а тому про реальні масштаби допомоги ми можемо тільки здогадуватися.

До того ж союзники підтримують Україну наданням розвідданих про місцезнаходження та переміщення російських сил, проводять консультації українських військових щодо експлуатації наданого озброєння та здійснюють інші заходи підтримки.

Росії оголошено економічну війну

Погоджуємось, що санкційний тиск на Росію недостатній і загалом не всі країни демонструють стійку орієнтованість на ідею покарання агресора. Водночас, уже введені санкції дійсно стали «пекельними» для РФ – заморожено половину золотовалютних резервів Банку Росії (неофіційна інформація – близько 300 млрд. дол. США), західні компанії масово “залишають” російський ринок, закордонне майно та активи російських олігархів і топ-чиновників арештовані, поступове введення ембарго на поставки російських енергоносіїв набуває все більш чітких обрисів. І це не повний перелік усіх антиросійських рішень, такі дії слід вважати економічним еквівалентом війни проти Росії.

Консолідованість НАТО навколо України

На політичному рівні країни НАТО демонструють консолідовану позицію в підтримці України, її територіальної цілісності та засуджують агресію Росії. На практиці це проявляється в наданні гуманітарної допомоги, наданні прихистку для українських біженців, фінансовій підтримці України, вже згаданому наданні озброєння, боротьбі з російськими пропагандою та кампаніями по дезінформації і т. д. В більшості країн НАТО проукраїнські настрої громадськості сугнули історичного максимуму. Тут варто зазначити, що в оновленій Стратегічній концепції Північноатлантичного Альянсу, що має бути ухвалена на саміті НАТО в Мадриді, Росія буде визнана “прямою загрозою”. Таке рішення здатне пересилити всі введені до цього економічні санкції, оскільки, де-факто це означатиме введення повної блокади РФ членами Альянсу.

Ідеологічний аспект

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв’ю німецькому виданню Welt заявив про наміри НАТО «надавати підтримку Україні до її повної перемоги у війні з Росією». Країнами НАТО Україна сприймається як форпост євроатлантичного цивілізаційного простору. Багато в чому перемога України означитиме перемогу НАТО, перемогу ліберальної демократії над авторитаризмом.

Демократична Україна із прозорим виборчим процесом, децентралізованою територіальною організацією влади та високим рівнем національної самосвідомості протистоїть авторитарному режиму, який уособлює у собі все те, з чим північноатлантичний альянс націлений боротись.

Українське військо, примножуючи власний досвід та вміло використовуючи поради консультантів НАТО, використовує більш гнучку та оперативну систему командування за зразком альянсу (тоді як російська система командування успадкувала від Радянського Союзу надмірну централізованість).

Зважаючи на підтримку консолідованого заходу, славетний український народ, вкотре вимушений оберігати Європу від чуми світового фашизму. Українські військові – патріоти, вмиваючись власною кров’ю, несуть перемогу та свободу в усі куточки вільної країни. Так, нам тяжко. Але ми знаємо та віримо, що ми не одинокі на своєму шляху!

Команда ЦАРР