Нотатки про українську громаду в Чехії
Шановні друзі, пропонуємо Вашій увазі нову рубрику – “НОТАТКИ”. Цикл публікацій розпочнемо із висвітлення матеріалів про життя українців за кордоном.
Історична спадщина української нації обумовлена широким розповсюдженням наших співвітчизників цілим світом. Водночас, тенденції до збереження єдності та традицій зумовлюють об’єднання українців у громади. Дана особливість найбільш гостро спостерігається у діяльністю саме закордонних українців. Пропоную розглянути деякі тези, розроблені на підставі вивчення української громади в Чехії.
Отже, згідно з останнім переписом населення в Чехії, у 2011 році до української національності зголосилося понад 53 тисячі громадян, або 0,5% від населення країни. Переважна частина «чеських» українців – є представниками інтелігенції. Серед них виокремлюється як багато науковців, викладачів, підприємців, так і представники робітничих професій. Проживають вони, головним чином, у містах Прага, Карлові Вари, Дєчін, Брно, Пршеров, Острава, Хомутов. Нинішня українська громада складається як з чеських підданих – нащадків українських емігрантів, які прибували до Чехії на початку та у міжвоєнний період 20-го століття, кількість яких з огляду на асиміляційні процеси постійно скорочується, так і з громадян України, які переїхали до Чехії протягом останніх 20-ти років. Статистичні дані міграційних процесів останніх років свідчать про те, що українська національна меншина посіла 1-е місце за кількістю її представників, випередивши словацьку, польську та німецьку. Станом на кінець березня 2020 року на території Чехії було зареєстровано 151 481 громадянина України, з яких 87 332 – на підставі дозволу на постійне проживання, 64 149 – на підставі дозволу на тимчасове проживання. Українські дипломатичні установи щорічно реєструють у республіці до 1000 новонароджених громадян України.
Українська спільнота займає досить активну соціальну позицію, створивши досить широку мережу громадських організацій, зокрема, в Празі, Брно, Градці-Краловому, Хомутові, Ліберці, наразі – 22 організації. Найбільше організацій зареєстровано в Празі – 17, по одній організації – в решті міст. Вагомим об’єднуючим чинником для українців Чехії є церква (греко-католицька та православна церкви чеського патріархату). У містах Прага, Брно, Ліберець та Млада Болеслав діють греко-католицькі церкви, в яких служба ведеться, зокрема, й українською мовою.
Національні меншини у Чехії користуються всіма правами громадян цієї країни. Задоволенню їхніх потреб як своїх співгромадян нечеського походження Чехія сприяє через Раду з питань національних меншин при Уряді. З легкої руки цього дорадчого органу, кожній такій громаді надається щорічна фінансова підтримка, призначена для проведення різноманітних культурних заходів, видання періодичних видань мовами нацменшин тощо.
Відповідно до норм та законів, які діють на території Чехії, національні меншини, мають право на освіту своєю рідною мовою в школах, дошкільних закладах за умов, які встановлюють спеціальні правові норми. Національні меншини також можуть створювати приватні школи з навчанням мовою національної меншини або з вивченням мови національної меншини як окремого предмету. До 2013 р. у м. Прага діяла Українська гімназія, котра спочатку мала назву Українська школа при Філії державного педагогічного університету ім. М.П.Драгоманова в Празі. Гімназія налічувала близько ста двадцяти учнів. Проте через брак фінансування навчальний заклад припинив свою діяльність. Нині на підставі договору з Міжнародною українською школою в Празі діє Суботня українська школа «Ерудит», в якій навчається понад 80 учнів. Навчання у школі здійснюється на платній основі. У 2017 році розпочав роботу Український культурно-освітній центр «Крок», метою діяльності якого є навчання дітей, які проживають разом з батьками у Чехії українській мові, літературі, культурі, географії України. Заняття в центрі проводяться на платній основі два рази на тиждень по середах та суботах. У 2018 році почали діяти суботні українські школи у містах Брно – Український культурно-освітній центр та Градець Кралове – суботня школа «Ниточка Родоводу».
Щодо періодичних видань. У Чехії виходять україномовні часописи «Пороги» (з 1993 року) та «Український журнал» (з 2005 року), яким Уряд Чехії надає фінансову підтримку.
Окрім друкованих ЗМІ, українці мають доступ до інформаційних веб-сайтів www.ukrajinci.cz, www.uaportal.cz. Багато з організацій мають власну сторінку в соціальній мережі «Facebook». Українська меншина власної телевізійної чи радіопрограми не має.
Після початку збройної агресії Росії проти України у Празі було створено Міжнародну громадську організацію «Українська Європейська Перспектива», представники якої щосуботи та щонеділі організовували на Староміській площі столиці Чехії «Празький майдан», який гуртував громаду на підтримку України. Пізніше було створено організацію «Празький майдан», метою діяльності якої стала підтримка України у боротьбі з російською агресією. До своєї діяльності активісти залучають не лише чеських громадян, а і тисячі туристів з різних куточків світу. Вагомий вклад у підтримку України також робить і неурядова організація «Форум культур» допомагає ширити правду про російську агресію проти України та збирати благодійну допомогу, що направляється в українські шпиталі,.
Українці непереможні, поки єдині. Наша спільна національна ідея – добробут і злагода у всіх сім’ях, перемога над ворогами та єднання у всіх куточках світу. Дякуючи небайдужим громадянам, які пам’ятають своє коріння і своїх пращурів, велична козацька слава не згине, а лише примножиться у світлих поглядах наших нащадків!
Михайло КОВАЛЬ
Останні коментарі