Безпечний та інклюзивний кордон між Україною та Словаччиною: підсумки участі Центру аналізу регіональних ризиків в реалізації міжнародного проєкту

23 Червня 2023 без коментарів

Протягом 2021-2023 року «Центр аналізу регіональних ризиків» був головним партнером в Україні в ході реалізації спільного міжнародного проєкту SIBSU – Safe and Inclusive Border between Slovakia and Ukraine (Безпечні та інклюзивні кордони між Словаччиною та Україною), який був реалізований спільно з Міністерством внутрішніх справ Словаччини, Словацькою асоціацією зовнішньої політики у партнерстві з Державною митною службою України, Державною прикордонною службою України та Ужгородським національним університетом при підтримці НУО «Apenhet» Норвегії.

Проєкт був спрямований на сприяння обміну професійним досвідом та активізації взаємодії між представниками прикордонних відомств та митних служб Словаччини та України, а також вивчення можливостей та виокремлення інструментів поглиблення інтегрованого управління кордонами.

Результати проєкту стали значним внеском у зміцнення інтегрованого управління спільним кордоном  та розвиток  транскордонного співробітництва в цілому, окремо – наближенням  України до стратегічної мети переформатування українсько-словацького кордону у внутрішній кордон Європейського Союзу.

Досягнення такої мети обумовило організацію та проведення протягом 2021-2023 років публічних заходів: спеціальних тренінгів та тематичних воркшопів, курсів інтенсивного вивчення словацької мови та спеціальних візитів персоналу Державної прикордонної служби України та Державної митної служби в Словацьку Республіку та Королівство Норвегія для ознайомлення з роботою їх словацьких та норвезьких колег, обміну досвідом та здобуття сучасних необхідних компетенцій.

Реалізація проекту, –  важливий елемент  побудови архітектури  українсько-словацького співробітництва із значним перенесенням їх на міжнародний рівень. У цьому контексті також відмітимо, що вагоме місце в практичному впровадженні проєкту посіло наукове дослідження, яке було здійснене міжнародною групою залучених експертів (із України, Словацької Республіки та Королівства Норвегія) і було присвячене найбільш значущим питанням розвитку українсько-словацького прикордоння. Зокрема дослідження стосувалось управління кордоном, економічного виміру взаємодії між словацькими та українськими прикордонними територіями, сформованих протягом багатьох років мережі транскордонних зв’язків та ділових контактів, двостороннім відносинам між Києвом та Братиславою, а також наднаціональному рівню українсько-словацького співробітництва в контексті досягнень євроінтеграційних прагнень України – приєднання до ЄС, а також до «Шенгенської зони».

До того ж відмітимо, що частина коштів із бюджету проєкту була виділена для закупівлі гуманітарної допомоги для внутрішньо переміщених осіб, а також надання матеріально-технічної допомоги українським прикордонникам.

Отже, незважаючи на виклики повномасштабної війни, всі завдання, поставлені в проєкті, українською стороною були виконані повністю, а вся проєктна діяльність постійно висвітлювалася в регіональних та загальноукраїнських ЗМІ, соцмережах.

Найбільш важливим досягненням проєкту, втім, вважаємо сприяння поступовій зміні сприйняття політичними елітами та суспільством самого поняття «кордону» – не як фізичної межі, що розділяє території, а як передумови для активізації та посилення взаємовигідного співробітництва Словаччини та України на основі спільних цінностей, географічної близькості,  економічних, політичних та культурних зв’язків.

Колектив ЦАРР