Кордон єднання і співпраці

21 Січня 2023 без коментарів

Усі наші помисли, усі старання і зусилля українців нині пов’язані зі здобуттям Перемоги у війні, яку 24 лютого 2022 року розв’язала проти нас росія, заперечуючи саме право нам мати власну державу та вчиняючи геноцид проти українського народу. Тривалий і успішний військовий спротив проти окупантів став можливим завдяки героїзму українського народу та масштабній допомозі демократичної спільноти світу, яка надає ЗСУ сучасне озброєння, навчає українських військовиків, підтримує біженців та сприяє розвитку економіки нашої країни. Водночас, боронячи себе від ворога, Україна оберігає європейську цивілізацію від орди мародерів і гвалтівників, котрі не приховують своїх намірів заново насадити європейцям псевдоцінності «руського міра», яких центральноєвропейські країни, після десятиліть тоталітаризму і прокремлівської диктатури, ледь позбулися наприкінці ХХ століття, – пише День.

Очікуване абсолютною більшістю суспільного загалу України повноцінне членство у НАТО і ЄС є життєвоважливим процесом як для гарантування нашої повоєнної безпеки, так і безпеки усієї європейської спільноти, демократичного світу загалом. Усвідомлюючи важливість і безальтернативність цього процесу, ми повинні уже сьогодні, попри жорстоку кровопролитну війну, спільно й ефективно співпрацювати у багатьох сферах, аби українське суспільство, його державні інституції, назавжди позбулися рецидивів совковості, трансформували свою діяльність згідно норм і принципів, за якими працюють наші європейські колеги, наближаючи тим самим нашу Перемогу.

Фаховість рівня «шенгену»

Одним з надважливих напрямків цієї фундаментальної роботи є приведення наших кордонів до засад «шенгену», досягнення українськими прикордонниками і митниками свого фахового рівня та етики поведінки відповідно до вимог цих стандартів.  Саме цьому слугує реалізація проєкту «Безпечний та інклюзивний кордон між Словаччиною та Україною» (SIBSU), який реалізовується Міністерством внутрішніх справ Словаччини (Бюро прикордонної поліції та поліції у справах іноземців Президії поліцейського корпусу), Словацькою асоціацією зовнішньої політики у партнерстві з Державною прикордонною службою та Державною митною службою України, Ужгородським національним університетом при підтримці Норвезької НОУ «Apenhet», та гололвним партнором в Україні –  Центром аналізу регіональних ризиків. Метою проєкту, започаткованому у 2021 році, є підвищення рівня професійної підготовки персоналу силових структур та спеціалістів, які залучені до виконання службових обов’язків на українсько-словацькій ділянці держкордону, налагодження комунікації та сприяння обміну досвідом між прикордонними і митними службами обох країн, вивчення перспектив поглиблення спільного (інтегрованого) управління кордонами, тощо.

Проєкт є багаторівневим. Він включає фахову мовну підготовку прикордонників і митників, передбачає відвідання суміжних пунктів пропуску на держкордоні, зустрічі на вищому рівні для офіцерів командного складу, ознайомлення з організацією кінологічної служби, спеціальні тренінги з використання ІТ-технологій та заходів, спрямованих на боротьбу з контрабандою, нелегальною міграцією та торгівлею людьми, профайлінгу, cпільне патрулювання  кордону.

Навчання

У рамках реалізації проєкту військовослужбовці Чопського прикордонного загону ДПСУ взяли участь у двох курсах поглибленого вивчення словацької мови. На навчання запросили правоохоронців, які безпосередньо охороняють українсько-словацький кордон.

Метою курсу було інтенсивне вивчення основ словацької мови та специфічної термінології, пов’язаної з виконанням завдань з прикордонного контролю та спільного патрулювання українсько-словацької ділянки кордону. По завершенні п’ятиденного курсу військовослужбовцям вручили сертифікати про успішне завершення навчання. Цьогоріч у січні та березні відбудуться ще два мовні курси на яких словацькі митники і прикордонники вивчатимуть українську мову. Одночасно підготовку пройдуть 40 українських і словацьких митників і прикордонників, які несуть службу по всьому периметру українсько-словацького кордону. Це є перший прецедент, який офіційно фіксує вивчення української мови прикордонниками і митниками Словаччини.

Українські прикордонники і митники ознайомлювалися із засадами та принципами роботи прикордонної поліції Словаччини, порядком здійснення прикордонного контролю на зовнішніх кордонах ЄС, організацією роботи з іноземцями та надання статусу біженця або особи, що потребує тимчасового захисту. Правоохоронці України та Словаччини обмінювалися досвідом щодо застосування у службово-оперативній діяльності системи аналізу та оцінки ризиків, використання ІТ-технологій та заходів, спрямованих на боротьбу з контрабандою, нелегальною міграцією та торгівлею людьми. У рамках візиту прикордонники ознайомилися з роботою міжнародного аеропорту «Братислава», порядком здійснення прикордонного та митного контролю та пропускних операцій, знайомилися з роботою колег із Бюро прикордонної поліції та поліції у справах іноземців, відвідали департаменти митниці, кінологічний центр під Братиславою, тощо.

Наука

Реалізовуючи проєкт науковці Ужгородського національного університету (Україна) та Пряшівського університету (Словаччина) розпочали співпрацю у контексті транскордонного співробітництва з перспективою підготовки підручника для. У Пряшівському університеті уже започатковано  викладання курсу «Прикордонні студії», а в УжНУ – на стадії включення його до навчальних програм в галузі політології та державного управління.

На даний час міжнародним колективом науковців України і Словаччини для потреб митників і прикордонників двох країн підготовлено чотири двомовні друковані посібники, ще два перебувають на завершальному стані підготовки.

Волонтерство

 У процесі реалізації проєкту його учасники провели кілька спільних волонтерських акцій. Представники Центру аналізу регіональних ризиків (ЦАРР) очолюваного відомим експертом з питань транскордонного співробітництва Світланою Мітряєвою, за підтримки словацьких партнерів, зокрема Владіміра Бенча, словацьких неурядових благодійних організацій Minoritas, Podaj Dalej та Міністерства внутрішніх справ Словаччини, з початку війни придбали і передали українським захисникам дрони, лазерні далекоміри, генератори, взуття, спальники, маскувальні халати. Зокрема, для потреб бійців Чопського прикордонного загону та формувань ЗСУ, які беруть участь у бойових діях на Донеччині передано 40 сучасних бронежилетів, 2 зарядні станції,  5 електрогенераторів, 270 спальних мішків, 227 пар теплого трекінгового взуття, засоби індивідуальної гігієни, а постраждалим від війни українцям – гуманітарну допомогу.

Правда про війну

 За умова гібридної війни ворог розгорнув масштабну дезінформаційну кампанію на європейських обширах, метою якої є показати себе в очах європейців «поборником миру» у протистоянні з «агресивними намірами НАТО» та  «українськими нацистами, які бомблять власні міста». З метою об’єктивного і неупередженого інформування жителів Центральної Європи (перш за все в країнах-сусідах України першого порядку) про жахіття  війни, які творить окупаційна армія  росії на теренах України, Центр аналізу регіональних ризиків  організував візит і супроводжував словацьких журналістів (5 чол.), в зону ведення бойових дій, щоб вони особисто побачити масові руйнування російськими ракетними обстрілами українських міст і сіл та написали  про побачене у своїх ЗМІ. Прес-група побувала в Краматорську, Нікополі, Дніпрі, Кривому Розі та Запоріжжі. Журналісти зустрілися з мерами цих міст та головами місцевих військових адміністрацій, на власні очі побачили вщент зруйновані окупантами школи, лікарні, дитячі садки, житлові будинки, об’єкти  енергетичної інфраструктури, водогони, мали змогу особисто оцінити реальний стан того, що наразі творять російські окупанти на прифронтовій території України, спілкувалися з біженцями, які покинули свої домівки рятуючись від армії убивць, гвалтівників і грабіжників, відвідали медичні заклади, де розмовляли з пораненими. За результатами цього «відрядження під кулями» було підготовлено і розміщено у популярних словацьких ЗМІ низку матеріалів.

Післямова

Заключна частина проєкту відбудеться у 2023 році. Попереду – стажування українських стражів кордону в Словаччині та Норвегії. У квітні заплановано провести у словацькому місті Пряшів підсумкову наукову конференцію, на якій буде представлено міжнародне англомовне дослідження (300 сторінок, 10 окремих розділів), підготовлене експертами і практиками України, Словаччини і Норвегії, присвячене впливу кордону на соціально-економічний розвиток прикордонних регіонів.

Поза усяким сумнівом, реалізація цього надважливого, як і схожих з ним за світоглядним спрямуванням реальних проєктів трансформації  усіх граней українського суспільства, завчасна підготовка до діяльності у принципово нових умовах, готують Україну до швидшої адаптації  життя за повноправного членства нашої держави в Європейській Спільноті.

 Василь Ільницький, Ужгород